Home » How To Watch USBC Masters 2021 Live Stream Online Flobowling

How To Watch USBC Masters 2021 Live Stream Online Flobowling

How To Watch USBC Masters 2021 Live Stream: The past few months have been jam-packed with PBA Tour action and the trend continues with back-to-back majors at the National Bowling Stadium in Reno, Nevada, starting Tuesday.

CLICK HERE TO WATCH LIVE

The 2021 United States Bowling Congress Masters and 2021 U.S. Open will take place from March 30-April 11. All qualifying and match play rounds will be broadcast live on FloBowling and subscribing will also unlock your ability to watch the upcoming PBA50 Tour season.

Both events will feature some of the biggest names in the sport, including nine of the top 10 bowlers in the FloBowling PBA Power Rankings. Kyle Troup, Kris Prather, Jakob Butturff, EJ Tackett, Anthony Simonsen, Francois Lavoie, Bill O’Neill, Jesper Svensson and Jason Belmonte are all on the roster.

The only player in the top 10 in the power rankings who is not competing is Tom Daugherty, who recently won two titles at the PBA World Series of Bowling. Daugherty will instead focus his attention on the upcoming PBA Super Slam event on April 18.

Qualifying for the Masters consists of 15 games with five games each day on March 30, March 31 and April 1. The top 63 players plus defending champion Jakob Butturff will then advance into the double-elimination match-play bracket from April 2-3.

The stepladder finals of the Masters will be contested live on FS1 (U.S.) and FloBowling (international) on April 4 at 2 p.m. Eastern.

As for the U.S. Open, which features a more exclusive field, the action beings with a PTQ on the evening of April 4. Each day of qualifying on April 6-8 will feature eight games with a cut to the cashers round on April 9.

The top 24 players will compete in 24 games of round robin match play starting the evening of April 9 and continuing all day April 10.

The champion will be crowned during the stepladder finals on April 11 at 2 p.m. Eastern live on FS1 (U.S.) and FloBowling (international).

Here’s a complete look at the schedule for the two-week stretch of action with all times Eastern:

2021 USBC Masters

Tuesday, March 30

11 a.m.:  Qualifying – A Squad – Round 1 (five games, fresh)
4:30 p.m.: Qualifying – B Squad – Round 1 (five games, fresh)
10 p.m.:  Qualifying – C Squad – Round 1 (five games, fresh)

Wednesday, March 31

11 a.m.:  Qualifying – B Squad – Round 2 (five games, fresh)
4:30 p.m.: Qualifying – C Squad – Round 2 (five games, fresh)
10 p.m.:  Qualifying – A Squad – Round 2 (five games, fresh)

Thursday, April 1

11 a.m.:  Qualifying – C Squad – Round 3 (five games, fresh)
4:30 p.m.: Qualifying – A Squad – Round 3 (five games, fresh)
10 p.m.: Qualifying – B Squad – Round 3 (five games, fresh)

After 15 games of qualifying, the top 63 players, plus the defending champion, will advance to double-elimination match-play competition.

Friday, April 2

1 p.m.:  Left side of Winners Bracket
3 p.m.: Right side of Winners Bracket
6 p.m.: Winners Bracket
9 p.m.: Elimination Bracket (16 eliminated)
20 minutes after completion of previous round:  Elimination Bracket (16 eliminated)

Saturday, April 3

1 p.m.:  Winners Bracket | Elimination Bracket (eight eliminated)
20 minutes after completion of previous round: Winners Bracket | Elimination Bracket (eight eliminated)
5:30 p.m.: Winners Bracket | Elimination Bracket (four eliminated)
20 minutes after completion of previous round: Winners Bracket (two bowlers for No. 1 and No. 2 seed) | Elimination Bracket (four eliminated)
20 minutes after completion of previous round: Elimination Bracket (two eliminated)
20 minutes after completion of previous round:  Elimination Bracket (four remaining contenders bowl for No. 3, No. 4 and No. 5 seeds for stepladder finals)

Sunday, April 4

2 p.m.:  Stepladder Finals*

* – FloBowling broadcast only for international subscribers. U.S. fans can watch on FS1.

2021 U.S. Open

Sunday, April 4

8:30 p.m. – PTQ

Tuesday, April 6

11 a.m. – Qualifying Round 1, Squad A (eight games)
4 p.m. – Qualifying Round 1, Squad B (eight games)
10 p.m. – Qualifying Round 1, Squad C (eight games)

Wednesday, April 7

11 a.m. – Qualifying Round 2, Squad B (eight games)
4 p.m. – Qualifying Round 2, Squad C (eight games)
10 p.m. – Qualifying Round 2, Squad A (eight games)

Thursday, April 8

11 a.m. – Qualifying Round 3, Squad C (eight games)
4 p.m. – Qualifying Round 3, Squad A (eight games)
10 p.m. – Qualifying Round 3, Squad B (eight games)

Friday, April 9

1 p.m. – Cashers Round (eight games)
8 p.m. – Match Play Round 1 (eight games)

Saturday, April 10

1 p.m. – Match Play Round 2 (eight games)
8 p.m. – Match Play Round 3 (eight games)

Sunday, April 11

2 p.m. – Stepladder Finals*

Zaraki Kenpachi